Поліція розслідує схему привласнення 10 мільйонів за участю членів виконкому Ірпінської міськради на ремонті доріг та тротуарів
За даними сайту Наші Гроші поліція та прокуратура вважають, що службовці виконкому Ірпінської міської ради у змові з посадовцями ТОВ «АК-автобан» та фізичними особами, яким підконтрольні 80 фіктивних фірм, службовцями цих фіктивних підприємств, привласнили близько 10 млн грн., які були виділені з держбюджету, в тому числі на капремонт доріг та тротуарів у місті Ірпінь Київської області. Про це йдеться в ухвалах Святошинського райсуду Києві від 9 та 10 грудня.
За даними слідства, для повноцінного функціонування протиправної схеми, пов`язаної з розкраданням бюджетних коштів, залучено послуги групи осіб, яка забезпечує готівкою та підробленими документами службовців виконкому Ірпінської міськради і «АК-автобан».
Правоохоронці встановили, що службові особи «АК-автобан» за попередньою домовленістю з службовцями виконкому визначають розміри можливих фактичних витрат і документально обґрунтованих для виділення з бюджету коштів, домовляються про отримання підроблених документів щодо легалізації виконаних робіт та поставки матеріалів по завищених цінах для капремонту доріг та тротуарів в Київській області.
Організатори низки транзитних і фіктивних фірм, які теж беруть участь у схемі, створюють документи, щоб легалізувати виконані роботи та поставки матеріалів по завищених цінах, які виконують «АК-автобан» не в повному обсязі із залученням фізичних осіб, які отримують оплату готівкою.
Бухгалтери підконтрольних організаторам структур ведуть податковий облік та контролюють банківські рахунки групи компаній, яка використана службовцями Ірпінської міськради та «АК-автобан» для виготовлення і використання підроблених документів, створення видимості проведення фінансово-господарських операцій, перерахування коштів на рахунки різноманітних структур, отримання готівки під час розкрадання державних коштів.
Група осіб, що отримує не обліковані в бухгалтерському й податковому обліках готівкові кошти від реалізації різноманітних товарів, «продають» прибуткові документи і готівку, реєструють податкові накладні на безтоварні операції за винагороду у вигляді оговорених відсотків від сум оформлених документів, у тому числі й для службових осіб «АК-автобан» та їх посередників, до якої входять низка організаторів, посібників та кур`єрів, які використані в незаконній діяльності для отримання й передачі документів та готівки.
Кур`єри отримують готівку та передають документи та кошти замовникам, у тому числі службовим особам «АК-автобан» та посередникам.
У ході досудового розслідування також встановлено, що переможцем тендерів на капремонт доріг та тротуарів у місті Ірпінь є «АК-автобан», але для фактичного виконання робіт залучено підрядників, які є фіктивними й транзитними підприємствами.
Слідчі також встановили, що кошти перераховують за виконані роботи, а фіктивні фірми, в свою чергу, купляють та реалізовують інший за своїми фізичними характеристиками, функціональним призначенням та походженням (обрив) товар, а саме: бензин, дизпаливо, м`ясо, молочну продукцію, продукти харчування та інші. Водночас, фіктивні підприємства не виконували будівельні роботи й не мали можливості їх виконати, а перераховані кошти були переведені у готівку.
Слідство з’ясувало, що «АК-автобан» за виконання поточного та капремонтів доріг та тротуарів в населених пунктах Київської області, постачання асфальтобетонної суміші, перевезення щебеню у 2017-2019 рр. перераховано неіснуючим субпідрядникам 15,25 млн грн., в тому числі ПДВ 2,54 млн грн. (йдеться про ТОВ «Септоклін», ТОВ «Адейла девелопмент», ТОВ «Сітронік», ТОВ «Ярбуд-сервіс», ТОВ «Біво», ТОВ «Берконі», ТОВ «Будмар груп»).
За даними слідчих, посадовці «АК-автобан» продовжують привласнювати кошти держбюджету. Так з 11.06.2019 по 10.10.2019 прийняті рішення на виділення 7,84 млн грн. для капремонтів дорожнього покриття в Київській області.
9-10 грудня суд арештував документи про фінансово-господарську діяльність «АК-автобан», фірм, які слідчі вважають фіктивними, документацію щодо виконання підрядів, конверти з готівкою (у гривнях, доларах США та євро), ноутбуки, телефони, печатки та інше.
Назви усіх 80 фірм з ознаками фіктивності можна подивитися тут.
Власницею та директором ТОВ «АК-автобан», яке зараз прописане в Чернігові, вказана Дурдонахон Егамбердієву з Узбекистану. З 2016 р. по грудень 2019 р. засновником та керівником був Ашот Мкртічян, а фірма було прописана у Київській обл., Бориспільському р-ні, селі Іванків. Мкртічян також є власником ТОВ «Автобан-інвест», МПП «КІМ» та співвласником ТОВ «Аква-автобан», ПП «Ви і я».
Згідно з даними системи «Прозорро», усього у 2016-2019 рр. «АК-автобан» отримав 82 підряди (30 з яких від Іванківської сільради) на 47,79 млн грн., у тому числі від виконкому Ірпінської міськради на 4,17 млн грн.: 2,16 млн грн. на капремонт тротуару по вул. Мечникова від вул. Університетської до вул. Лисенка в м. Ірпінь (коригування) та 2,02 млн грн. на капремонт дороги з тротуарами по вул. Українська від №1 до №2 в м. Ірпінь (коригування).